Co należy do Cesarza, a co do Boga?

Jezus, zapytany o to, czy należy płacić podatki, poprosił o pokazanie Mu monety. Na monetach wybity był portret Cesarza. Jezus odpowiedział więc, że należy oddać Cesarzowi to co cesarskie, a Bogu to co boskie. Co możemy oddawać Bogu? W moim rozumieniu chwałę, pokłony, przyznawanie najwyższej racji, podziękowania za wszystko co dobre. Uznawanie Go za Kogoś bardzo ważnego w naszym życiu, kogo chcemy słuchać i komu chcemy powierzyć nasze życie. Co się zatem dzieje, kiedy to Cesarzowi oddalibyśmy to co boskie?

Dla mnie ta sytuacja ma bezpośredni związek z pierwszym przykazaniem Dekalogu. Gdy ludzie wybierają sobie osoby wysoko postawione na swoistych guru, zaczynają ślepnąć na ich niedoskonałości. Zaczynają usprawiedliwiać ich błędy i krzywdzące posunięcia. Są gotowi słuchać się we wszystkim i bezwarunkowo przyznawać im rację.

Myślę, że Jezus tutaj zdrowo określił, jak mamy się ustosunkować do władzy- czy ona się nam podoba czy nie. Naszym obowiązkiem obywatelskim jest wypełniać nasze należności co do państwa, to znaczy płacić podatki, ale to też może oznaczać tak oczywiste rzeczy jak wypełnienie obowiązku szkolnego czy ostrożna i odpowiedzialna jazda samochodem.

Żaden polityk natomiast nie powinien przysłaniać nam Ewangelii , żadna osobistość nie powinna się stawać dla nas tak wysokim autorytetem, że z jej powodu krzywdzimy innych. Jezus tego nie chciał, uleczył nawet odcięte przez Piotra ucho strażnikowi który go miał przyprowadzić przed sąd. Nauczanie Jezusa nie idzie w parze z krzywdzeniem innych, a już na pewno nie z odrzucaniem kogokolwiek.

Jezus ani nie był politykiem, ani nie stronił od ludzi o różnych poglądach politycznych, różnych rang społecznych.

A jeśli polityka nas nie interesuje? Starajmy się tak patrzeć na swoje zasady i priorytety w życiu, by nie usprawiedliwiać nimi krzywdy wobec innych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s