Kłócić się jak Jezus?

Jeślim powiedział coś nieprawdziwego, popraw mnie, a jeśli nie, to czemu mnie bijesz? Jezus właściwie niewiele odpowiadał na obelgi czy obrazy których doświadczył podczas sądu u Wysokiej Rady. Dlaczego? Przed Piłatem Jezus również nie mówi wiele, ale jednak odpowiada więcej. Dla mnie to jest całkiem proste: bo Piłat go nie obraża i nie zakłada z góry jego winy, natomiast Wysoka Rada od razu wiedziała, że chce go skazać i po prostu wykorzystała co mogła, by usprawiedliwić swoją decyzję. A co z Piłatem?

Tak bardzo lubię rozważania na ten temat w „Mistrzu i Małgorzacie”. Wyobrażam sobie że skoro Jezus wybaczył Piotrowi, który wcześniej tak Go zapewniał o wierności, a szybko się wystraszył z powodu jedynie służącej, to czy nie wybaczył także i Piłatowi? Czy Piłat mógł uzyskać przebaczenie, chociaż pasywnie pozwolił na ukrzyżowanie Jezusa?

W moim wyobrażeniu Piłat przynajmniej postąpił dosyć szczerze w stosunku do samego siebie- jego rozmowa z Jezusem to dla mnie ten fragment Ewangelii do którego wracam, bo za każdym razem dziwię się niezwykłości tego, o czym mówili i jak. I Piłat jest jedyną osobą która zdaje się w pełni rozumieć wielkość Jezusa i jego chwałę. Piłat się tego trochę boi.

Boi się też, że straci autorytet i stanowisko, że może sobie zaszkodzić uwalniając Jezusa.

Czy wybaczona została tchórzliwość Piłata, skoro wybaczono tchórzliwemu Piotrowi?

Myślę że w jakimś sensie, z jakiegoś powodu, Piłat był godzien rozmowy z Jezusem. Kapłani nie byli- Jezus przed nimi prawie nic nie powiedział. Przed Herodem też nie odpowiedział na ciekawskie pytania – to naturalne, nikt nie chce być swoistą atrakcją cyrkową, a mniej więcej tak widział czy wyobrażał sobie Go Herod.

I tu mam ciekawą myśl. Powinniśmy się uczyć od Jezusa, jak się kłócić. Bo jeśli mówimy z osobą, o której wiemy że nas szanuje , to i zwracajmy się do niej z szacunkiem i zaufaniem w jej rozsądek. Ale jeśli nie, i nie chcemy tracić swoją energię na kogoś kto tylko szuka pretekstu by nas pogrążyć, poniżyć czy upokorzyć- zignorujmy ich.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s